.::(( تولید ورمی‌ کمپوست برای کشاورزی پایدار ))::..

سخنی با خریداران کرم ایزنیا فتیدا و اودریلوس اوجینا

خرید کتاب تولید ورمی کمپوست

متاسفانه فضای تبلیغاتی کشور برای فروش کرم ایزنیا فتیدا تاسف بر انگیز است دلیل این مطلب هم مشخص است زیرا در این کار فعلا نظارت مشخصی انجام نمی گیرد و واسطه بازی ها و گلاه برداری ها فضای بازار را آلوده نموده است به هر حال برخود لازم می دانم توضحاتی در رابطه با خرید کرم و قیمت ها ی متنوع آن بدهم تا شما را در تصمیم گیری یاری نماید

قیمت کرم ایزنیا فتیدا عرضه شده در بازار به فاکتور های مختلفی بستگی دارد که خدمتان عرض می نمایم:

روش فروش:

در حال حاضر در داخل کشور ما ۲ شیوه ی فروش وجود دارد.

۱- فروش بستری

یعنی یک سبد حاوی مقداری کرم و اصولا بچه کرم ، تخم کرم ، ورمی کمپوست و مقداری کود دامی تحویل شما می گردد.

۲- فروش خالص  و وزن کشی

در این حالت در مواقعی که ورمی کمپوست برداشت می شود کرم های جدا شده را برای شما وزن کشی می نمایند و به فروش می رسانند.

این قبیل خرید ها به افرادی توصیه می شود که قصد دارند کرم ها را فرآوری نمایند و مصرف پروتئینی از آن داشته باشند چرا که معمولا کرم هایی که به این روش به فروش می رسند پیر بوده و اغلب طی استرسی که بر اثر جدا کردن به آن ها وارد می شود کمر بند تناسلی خود را از دست می دهند و دیگر قادر به تولید مثل نیستند.

۳- بهترین شیوه ی خرید

 دوستان عزیز بهترین شیوه ی تهیه کرم خرید بستری است که کرم ها داخل آن رشد و تولید مثل کرده باشند برای مثال تولید کنند یک سبد حاوی غذای آماده برای کرم تهیه می نماید سپس مقدار مشخصی کرم به همراه ورمی کمپوست به این بستر منتقل می نماید حدود ۲ هفته طول می کشد تا کرم ها با محیط جدید اشنا شوند و با توجه به  مقدار کرم های اولیه از چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا سبد محتوی ۱ یا چند کیلو کرم بالغ ، بچه کرم و تخم کرم گردد. و سپس این سبد به فروش می رسد.

اما متاسفانه در بیشتر فارم های کشور کار به این صورت نیست بلکه به محض سفارش مشتری کرم ها داخل سبدی ریخته می شوند و ارسال می گردند که این امر ضرر و زیان های فراوانی برای خریدار به همراه  دارد.

 1. خریدار حدود ۲ هفته زمان را از دست می دهد.
 2. داخل بستر بسیار اندک تخم کرم یافت می شود.
 3. امکان تلفات بسیار زیاد است.

بسیار پیش می آید که پس از تزریق کرم به سبدی جدید شاهد تلفات هستیم ممکن است فاکتوری در فرآیند کار توسط کارگر نادیده گرفته شده باشد و اثر آن در هفته های آینده مشخص گردد.

توجه داشته باشید که پرورش کرم در سبد و فروش در همان سبد هزینه های تولید را افزایش می دهد بنابراین ممکن است تفاوتی جزئی در قیمت ملاحظه شود.

۲-روش ارسال

ارسال در فرآیند خرید بسیار پر اهمیت است چرا که کرم ایزنیا فتیدا به استرس حساس بوده و شرایط محیطی آن نبایستی به طور ناگهانی تغییر نماید در این صورت امکان تلفات بالاست. در صورتی که خرید شما زیاد است از فروشنده بخواهید کرم ها را در محل شما تحویل نماید که در آن صورت فروشنده رعایت تمام نکات را می نماید تا در حداقل تلفات محموله به دست شما برسد ما این کار را برای خریداران ویژه خود انجام خواهیم داد. البته اگر امکان ارسال سریع وجود داشته باشد لزومی ندارد.

در ضمن این گرم با نام های زیر شناخته می شود

 1. کرم قرمز حلقوی بارانی (کالیفرنیایی)
 2. کرم آشغال خوار
 3. ایزینیا فتیدا

و عباراتی مشابه این که به مرور وارد اینترنت شده است.

روش ورمی کمپوست چیست و چه خواصی دارد؟

بر روی زمین بیش از ۳۲۰۰ گونه کرم بر روی کره خاکی وجود دارد که همگی آنها به جز چند گونه متفاوت و محدود یک کار مشترک یعنی شخم زدن و زیر و رو نمودن خاک را انجام می هند یکی از این گونه محدود با نام علمی آنیرنییافوتیدا یا همان کرم قرمز خاکی حلقوی بارانی،توان خوردن زباله و تبدیل آن به کود آلی ورمی کمپوست دارد . این کرم در روز بیش از وزن خود غذا می خورد و ۶۰ تا ۹۰ درصد آن را به فضولاتی به نام کود ورمی کمپوست تبدیل می کند

خصوصیت کود ورمی کمپوست :

۱- بی بو است.

۲- مانع از ایجاد علف هرز می شود

۳- ستفاده از این کود کیفیت محصولات کشاورزی را تا ۵۰ درصد و کمیت را تا ۹۰ درصد افزایش می دهد

  ۴- بدلیل خاصیت اسفنجی در نهگهداشت آب و ازا سازی تدریجی آب موجود اقدام به بارور نمودن زمینهای شوره زار ،کوهپایه و غیره نموده است ۵- از همه مهمتر به دلیل فقدان هر نوع مواد شیمیایی محصول کشاورزی تولیدی با استفاده از این کود ارگانیک است و قیمت این نوع محصول تا ۵ برابر محصولات عادی است .

کود مایع (چای کمپوست ) چگونه تولید می شود؟
در فرایند تولید ورمی کمپوست محصول دیگری نیز بدست می آید کهwormtea یا چای کمپوست نامیده می شود این محصول تیره رنگ در واقع شیرابه بستر کرمها به همراه لعاب و مایعات دفع شده از بدن کرم می باشد که از بستر خارج می شود . درصورتی که چای کمپوست به نسبتهای یک به پانزده رقیق شود برای پرورش گیاهان در سیستم های کشت آبی ،آبیاری گلدانها و باغات مناسب خواهد بود. چای کمپوست به صورتهای مختلف از جمله بارونهای آبیاری تحت فشار ،محلول پاشی ،کشتهای هیدرو پوتیک ،مصارف خانگی و تلقیح با بذر استفاده می گردد.
تاثیر ورمی کمپوست در گیاه گوجه فرنگی

۱۸ دیدگاه

 1. شهرام مجسنی

  متشکرم .خیلی استفاده کردم.و بهتر متوجه شدم از راهنماییهای شما راجعبه ورمی کمپوست. موفق باشید.

  • شهرام مجسنی

   مکانی که برای تولید ورمی کمپوست دارم کف خاکی میباشد آیا کرمها فرار نمیکنند .چکار کنم ؟ممنون.

   • حجت تربیت

    میتونید از یک نایلون واسه زیرش موقتا استفاده کنید.
    اما کف سیمانی باشه بهتره!

     

     

    • شهرام مجسنی

     متشکرم از پاسخ.ولی کف سیمانی ب متراژ بالا خیلی هزینه دارد و برای جلوگیری از ترک یا شکستن باید سیمان با زیر سازی و سیمان حداقل 10 سانتی باشد ک خیلی گزافه.؟فعلا تا تولید در آمد نکردم این هزینه منطقی نیست.و در ضمن فضای باز هم هست.واقعا نمیدونم چکار کنم.متراژ بالا-کف خاکی و بدون سوله یا گلخانه ..ولی زمین محصوره. ممنون.

 2. سلام

  فارم شما کجاست .و من چطوری میتونم با شما تماس بگیرم.

  لطفا ایمیل بزنید.

 3. خیلی ممنون از اینکه زحمت کشیدید و میزان آگاهی مردم رو بالا بردید

 4. با سلام .

  راهنمایی خالصانه شما یقینا برخاسته صداقت وپاکی شما دارد لطفا در باره صادرات کود وورمی کمپست بیشت اطلاع رسانی فرمایید .

  2-بازارهای صادراتی را معرفی کنید اگر ممکن است یا شرکتهایی که در زمینه صادرات می توان با انها همکاری نمود .

  متشکرم

  موفق باشی

   

 5. سلام

  من یک زمین 600متری همراه 200متر زیر بنا و مناسب پرورش کرم ورمی دارم.که ساختمان مسقف و کف سیمان هست.و کاملا نور و دما قابل کنترل میباشد.قصد دارم سبد بخرم و به مرور زمان گسترش بدم.چند سبد در این متراژ جا میشود؟و هر راهنمایی لازم هست در این مورد و قیمت و ونوع خرید برای راه اندازی لازم هست اگه میشه بکنید.من خوزستان هستم و کاملا شرایط این نقطه مناسب هستش.اگر شماره ای برای تماس مستقیم هست میتونم با شرکت شما کار کنم

  با تشکر

  • حجت تربیت

   با سلام

   اول اینکه روش جعبه ای با توجه به امکاناتی که شما دارید ارزشی ندارد بهترین روش، روش پشته ای است که  هم سود بیشتر و هم مقدار بیشتری کود بدست می آید.

   در این روش که کف باید سیمانی باشد وعرض پشته به اندازه یک متر و ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر که در هر متر یک کیلو تا پنج کیلو کرم قرمز( آیزنیا فتیدا) ریخته می شود.

 6. سلام. ما حدود 50 کیلوگرم زباله تر داریم که روزانه به همین مقدار تولید میشود. تعداد جعبه های مورد نیاز و حجم هریک چه قدر باید باشد؟روزانه چه قدر خوراک دهی شود. نیاز به اضافه کردن ماده ی دیگری علاوه بر پسماند مواد غذایی هست یا نه؟
  با تشکر فراوان

  • حجت تربیت

   سلام
   بستگی داره که زباله تر شما چربی نداشته باشد!
   چون بر اساس تحقیقات انجام شده در مدیریت پسماند ارومیه این روش جواب نداد چون تو زباله شهری چربی هم وجود داشت.

 7. سلام. با تشکر از جوابتون. ولی مقالاتی هست که نشاندهنده جواب دادن تولید ورمی از پسماندهای خانگی هست. منظور شما این است که اصلا امکان تولید ورمی از پسماند خانگی وجود ندارد؟

  • حجت تربیت

   نه اصلا حرف من این نیست
   حرف اینه که تو زباله خانگی باید چربی دفع بشه به نحوی تفکیک شه.

 8. سلام
  خسته نباشید، ببخشید برای حدودا 50کیلوگرم پسماند خانگی در روز چند جعبه با چه حجمی لازم است.ممنون

 9. هم کرم منظورمه و هم تعداد جعبه 50*50سانتیمتر مورد نیاز

 10. با سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده از خراسان رضوی مشهد مزاحم شده ام اینجانب می خواستم این شغل را برای خود انتخاب و شروع به فعالیت نمایم لطفا بنده را بیشتر راهنمایی کنید که چه مقدار فضا و سرمایه لازم هست از کجا تهیه کنم خلاصه اگر کتاب و یا مقاله آموزشی هم در این رابطه هست برایم به ایمیل بفرستید ممنون می شوم باتشکر برای شروع در داخل خانه انجامش می دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.