.::(معرفی دانشگاه ارومیه و دانشکده کشاورزی)::.

دانشکده کشاورزی ارومیه، اولین موسسه آموزش عالی در استان آذربایجان غربی است که در سال ۱۳۴۴ زیر نظر دانشکده کشاورزی کرج با پذیرش ۴۰ دانشجو در باغی به مساحت ۱۵ هکتار تاسیس شد. در آن زمان تعداد اعضای هیئت علمی بسیار معدود بوده و در هر دوره تعداد ۲۰ آلی ۳۰ نفر دانشجو برای آموزش در علوم کشاورزی پذیرفته و با درجه کاردانی فارغ التحصیل می‌شدند. دانشجویانی که مایل بودند می‌توانستند تا درجه کارشناسی در دانشکده کشاورزی کرج وابسته به دانشگاه تهران به تحصیلات خود ادامه دهند.
در سال ۱۳۴۷ با تصویب هیات امنای دانشکده کشاورزی، این دانشکده، از دانشکده کشاورزی کرج مستقل شد. و با توجه به اینکه در سال ۱۳۴۸ با ایجاد رشته دامپروری، به دانشکده کشاورزی و دامپروری ارومیه تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۴ دانشکده دامپزشکی و در سال ۱۳۵۶ دانشکده علوم با رشته‌های فیزیک،شیمی، ریاضی و زیست‌شناسی و همچنین دانشکده پزشکی و پرستاری(که تا سال ۱۳۶۴ به فعالیت خود ادامه داد و سپس در نتیجه تغییراتی که در سطح وزارت پیش آمد جدا گردید ) به آن افزوده شد و در مهرماه ۱۳۵۶، رسماً به دانشگاه ارومیه ارتقا یافت.
دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۵۷ دارای ۸۲۰ دانشجو بوده که در ۴ دانشکده و ۳ گروه و ۱۴ رشته تحصیل می‌کردند و امروز دانشگاه ارومیه، بعد از گذشت سی‌سال از انقلاب شکوهمند اسلامی، با ۱۱ دانشکده کشاورزی، دامپزشکی ، علوم، فنی‌ـ مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و مدیریت، هنر، منابع طبیعی، ادبیات و علوم تربیتی مهاباد، فنی ـ مهندسی خوی و مجتمع آموزش عالی شهید باکری میاندوآب و ۴ مرکز آموزش نیمه حضوری، ۴ پژوهشکده آرتیما و جانوران آبزی، میکرو الکترونیک، علوم و فناوری زیستی و میکروماشین، ۵ مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی، یک پارک علوم و فناوری، یک موزه تاریخ طبیعی در ۱۲۷ رشته تحصیلی پذیرای بیش از ۱۵۵۷۰ دانشجو در تمامی مقاطع است گفتنیست که این دانشگاه دارای ۴۱۸ عضو هیات علمی تمام وقت و بورسیه می باشد.

IMG_6956
جهت مشاهده در سیاز بزرگ روی تصویر کلیک کنید – یکشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۱
IMG_6914
جهت مشاهده در سیاز بزرگ روی تصویر کلیک کنید – یکشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.