..::( نرم افزار تعیین خاک+معرفی انواع خاک )::..

 

TAL for windows و یا به عبارت دیگر Texture AutoLookup (TAL) for Windows نرم افزاری رایگان و با کارایی آسان جهت  تعیین کلاس بافت خاک میباشد . از این پس به جای تشخیص بافت با استفاده از مثلث خاک میتوانید از این نرم افزار استفاده کنید.

توانایی های این نرم افزار :
۱- تشخیص سریع و بسیار دقیق بافت خاک
۲- کارایی آسان
۳- بصورت رایگان در دسترس عموم قرار گرفته است
۴- تشخیص بافتهایی که نقاط بدست آمده آنها در بین خطوط دو بافت قرار میگیرد
۵- حجم کم و نصب آسان

آیکون دانلود سایت password222

کار آمد ترین انیمیشن تعیین بافت خاک (بر روی <I کلیک کنید)


انواع خاک ها

 1zf9_soiltypes1

در تعریف بافت خاک ماده ی آلی جایگاهی ندارد و بافت خاک شامل ۳ فراکسیون شن و سیلت و رس میباشد. بافت خاک از نظر تاثیر بر خصوصیات شیمیایی خاکها و رفتارهای فیزیکی خاک مولفه ای مهم به شمار می اید
سایز های درشت خاک به لحاظ اسکلتی نقش ایفا میکنند و به لحاظ شیمیایی نقشی ندارند .  سایزهای ریز خاک در خصوصیات شیمیایی خاکها دخیل هستند.
خصوصیات فیزیکی متاثر از نوع بافت خاک شامل  تخلخل, ظرفیت نگهداشت رطوبت و حرکت اب و املاح ,حرکت گازها و تراکم پذیری خاک میباشد .بافت خاک ارتباطی با شکل ذرات خاک ندارد و با اندازه ی ذرات در ارتباط است .

جهت تعیین بافت خاک لازم است موادی را که در خاک وجود دارند اما از اجزای بافت خاک نیستند را از خاک حذف کنیم .بعضی از این مواد اکسیدهای آهن  , مواد آلی ,کربناتها و املاح محلول میباشند .برای حذف مواد آلی مواد مختلفی از جمله آب اکسیژنه ,سدیم هاپو کلرات ,پرمنگنات سدیم و سدیم های پوبرومایت  مورد استفاده قرار میگیرند ولی متداول ترین  روش اسفاده از آب اکسیژنه است .

 szn_bafte_khak

خارج کردن اکسیدهای آهن برای تشخیص نوع رس خاک ضروری میباشد جکسون استفاده از بیکربنات سدیم و سدیم دای تیونات سیترات را برای خروج اکسید اهن توصیه میکند که حداقل اثر تخریبی بر روی سیلیکاتهای دارای اهن را دارد .

experiments-sand_-soil_-gravel-erosion-1.1-800x800

اسیدیته ی مناسب جهت خارج کردن اکسید اهن ۷٫۳ میباشد.  واز انجایی که سدیم دای تیونات سیتریت پس از ترکیب شدن با اکسید اهن مقادیر قابل توجهی او اچ منفی را در محلول رها میسازد باید با استفاده از سدیم بی کربنات پی -اچ را بافر کرد . در خاکهایی که اکسید اهن قسمت اعظم کانی های خاک را تشکیل میدهد خارج کردن اکسیدهای اهن به علت از بین بردن قسمت عمده ی رس خاک توصیه نمیشود. برای خارج کردن کربناتها میتوان خاک را اسیدی و گرم کرد که بهتر است از محلول یک مولار استات سدیم در پی اچ ۵ استفاده شود. برای خارج کردن املاح معمولا از عمل شستوشو به وسیله ی اب مقطر استفاده میشود . عمل شستشو باید تا جایی ادامه یابد که محلول خروجی دارای غلظت کمتر از ده میلی مولار باشد

گل و لای

تعیین بافت خاک به روش هیدرومتری توسط بایکاس مورد استفاده قرار گرفت .که بر اساس کاهش تدریجی غلظت محلول تعلیقی در طول زمان میباشد . در هر لحظه مواد از سطح محلول به طرف عمق کاهش میابد .غلظت محلول را مستقیما توسط هیدرومتر تعیین میکنند هیدرومتر بایکاس معروفترین نوع هیدرومتر است که در ۲۰ درجه سانتی گراد طراحی شده  برای تعیین بافت خاک به روش هیدرومتری مقدار۵۰ گرم از خاک را که از الک ۲ میلی متری رد شده وزن کرده و در یک ارلن نیم لیتری میریزیم . ۵۰ میلی لیتر محلول کلگون به ارلن مایر اضافه میکنیم . 

- خاک لوم loamuuu

حدود ۲۰۰ میلی لیتر اب مقطر به ارلن اضافه میکنیم و درب ان را بسته  و چند بار به صورت دورانی حرکت میدهیم و محلول را یک شب به حال خود میگذاریم .پس از این مدت محتویات ارلن را پس از مخلوط کردن در یک مزور یک لیتری خالی میکنیم و با پیپت تمام ذرات موجود در ارلن را به مزور منتقل و حجم مزور را با اب مقطر به یک لیتر برسانید. درجه ی حرارت محلول اب و خاک را به وسیله ی ترمومتر اندازه گیری میکنیم . به مدت یک دقیقه محلول اب و خاک را با همزن دستی  بهم میزنیم . به محض خارج کردن همزن هیدرومتر را به ارامی در محلول قرار داده و بعد از ۴۰ ثانیه قرائت میکنیم . مزور محتوی اب و خاک را در محلی ثابت گذاشته و پس از ۸ ساعت مجددا درجه حرارت محلول را به وسیله ی ترمومتر وغلظت را به وسیله ی هیدرومتر قرائت میکنیم . به ازای هر درجه حرارت کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد ۰٫۳ از عددقرائت کم میکنیم . و به ازای هر درجه حرارت بیشتر از ۲۰ درجه سانتی گراد ۰٫۳ به قرائت هیدرومتر اضافه میکنیم .

 - خاک الیorganic_soil

و در کل  به هر حال به علت وجود کالگن عدد ۲٫۵ را از قرائت هیدرومتر کم میکنیم . قرائت اول شامل سیلت+رس میباشد و قرائت دوم شامل رس است که تغییرات لازم را با توجه به دما در هر دو قرائت اعمال میکنیم .پس از تعیین درصد ذرات شن و سیلت و رس وبا استفاده از مثلث بافت خاک  نوع بافت نمونه ی مورد نظر را مشخص میکنیم . بافت خاک به روش پیپت و لمسی نیز تعیین میشود.

۲ دیدگاه

  1. محمد حسن

    سلام. خیلی ممنون از سایت خوبتون. مفید بود. به امید موفقیت های روز افزون.

  2. احمد وحید

    سلام واقعا مفید بودن همه مطالب چرا همش کلیات هستش اصلا به جزئیات نطری نشده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.